Menu
Home Page

Who's Who

Show Respect Work Together Aspire Nurture

Staff List

Miss Hodgkinson – Head Teacher BSc (Hons) Psychology, PGCE, NPQH, PGDE (Educational Leadership and Management). (Designated Safeguarding Lead, LAC Designated Teacher, Health and Safety Lead, Pupil Premium/ Catch up Premium Lead, COVID Lateral Flow testing Lead).

 

Mrs Preston - Office Manager

 

Mrs Hodgett - Administrative Assistant

 

Mr Tranter – Caretaker

 

Mrs Wilkinson and Mrs Buckland - Cleaners

 

Mrs Walker - School Nurse

 

Mrs Waby - CASY counsellor

 

Mrs Watts - HLTA/ Attendance officer/ Family Liaison/ Designated Safeguarding Deputy/School and Family Support (SAFs) deputy

 

Mrs Lambert – Learning Mentor/Primary Mental Health Ambassador/Multi-Sports Coach. Mrs Lambert leads PE and Sport each afternoon.

 

Year 6

Mrs Palmer – Class teacher (Maths Lead/ Assessment Lead/ English Lead)

Mrs Lambert  - Learning Mentor (Multi-Sports Coach/Learning Mentor/Primary Mental Health Ambassador) - covering Mrs Troop am

Mrs Potter - Teaching Assistant/ ELSA Ambassador - covering Mrs Troop pm

 

Mrs Troop– Teaching Assistant (am) (First Aider)

 

Year 5

Mrs Freestone - Classteacher (Mon, Tue) / MFL (Spanish across KS2) Lead, RE Lead, Learning Environment Lead and Student placements Lead

Mrs Stafford – Class Teacher  (Wed,Thur,Fri) / Take Five Breathing Champion/ Humanities (Geography and History) Lead

Mrs Fixter - Teaching assistant (Primary Mental Health Ambassador/Spanish support)

 

Year 4

Mr Cook- Assistant Head/Class Teacher/ Behaviour Lead, Curriculum Lead, Design and Technology Lead and Science Lead 

Mrs Holland - Teaching Assistant (part time) (Computing support/Spanish support/ PPA cover)

Mrs Hammond - Teaching Assistant (part time)

 

Year 3

Mrs Swan (formerly Miss Sowden) - Class Teacher (RQT)

Mrs Marshall (formerly Miss Spence) - Teaching Assistant (each morning and some afternoons) (PPA cover) 

Mrs Lambert - Learning Mentor (Multi-Sports Coach/Learning Mentor/Primary Mental Health Ambassador) pm

 

Year 2

Mrs Graham – Assistant Head/Class Teacher/SENCo/ Designated Safeguarding Deputy/Art Lead/School and Family Support (SAFs) Lead / KS1 Reading and Phonics (Read Write Inc) Lead

Mrs Watts - Leadership release time/SENCO release time cover for Mrs Graham (Thursdays).  

Mrs Nicholson - Teaching Assistant (PPA cover) Wed pm (Language Lead/ELKLAN Lead).

 

Year 1

Mrs Chiasson– Class Teacher (PE Lead, PSHCE Lead)

Miss Dery– Teaching Assistant (am)

Miss Harding - supporting pm 

 

Upper Foundation

Mrs Williams - Class Teacher (Computing Lead, EAL Lead)

Mrs Hopewell – Teaching Assistant (Computing support)

 

Lower Foundation (Full time Tues and Wed during Lockdown)

Miss Harding – Class Teacher/EYFS Leader (Music Lead)

Mrs Nicholson – Teaching Assistant (Language Lead/ELKLAN Lead)- Leadership time cover one morning weekly

 

Mrs Watts - covering in Foundation for PPA on Tuesday AM in F2 and Leadership time on Tuesday PM in F1. 

 

Kitchen Staff

Mrs Hassall  - School Chef

Mrs Muers – Cook 1

Mrs Jones – Cook 1

 

Midday Supervisors

Mrs Briggs (MDSA)

Mrs Heeps (MDSA)

Mrs Geary (MDSA)

Mrs Mellors (MDSA)

Mrs Roberts (MDSA)

Mrs Sparham (MDSA)

Mrs Angelova (MDSA)

Miss Carey (MDSA)

Mrs Heath (Relief MDSA)

 

Top